NY_Historikk_illustrasjon_stor

Mottakere profesjonsstipend

Norske Dansekunstnere tildeler årlig stipend til dansekunstnere. Stipendene tildeles følgende kategorier: koreograf, danser, pedagog og film.

2020

  • Koreograf - Ine Terese Hogstad
  • Danser - Katja Henriksen Schia
  • Pedagog - Julie Schartum Dokken
  • Film - Kathrine Jacobsen

2019

  • Koreograf - Mattias Ekholm
  • Danser - Mathias Stoltenberg
  • Pedagog - Else Margrethe Sveinsson
  • Film - Anna Einemo Frøysland

2018

  • Koreograf - Tine Aspaas
  • Danser - Gry Kipperberg
  • Pedagog - Marit Krogeide
  • Film - Sølvi Edvardsen

2017

  • Koreograf - Christine Nilsen Oma
  • Danser - Line Tørmoen
  • Pedagog - Bibbi Winberg
  • Film - Silas Kjølmoen Henriksen

2016

  • Koreograf - Eva Cecilie Richardsen
  • Danser - Mikael Rønne
  • Pedagog - Torunn Robstad
  • Film - Kristina Gjems
Norske Dansekunstnere sin stipendkomité innstiller mottakerne av profesjonsstipendet.

2015

  • Koreograf - Belinda Braza
  • Danser - Ole Martin Meland
  • Pedagog - Eva Keilen Austbø
  • Film - Elin Osjord

2014

  • Koreograf - Erikk McKenzie
  • Danser - Jens Jeffrey Trinidad
  • Pedagog - Kjersti Evensen
  • Film - Lise Eger

2013

  • Koreograf - Karstein Solli
  • Danser - Kristine Karåla Øren
  • Pedagog - Janne Foss
  • Film - Rikke Westerlund Lie

2012

  • Koreograf - Linda Birkedal
  • Danser - Gry Bech-Hansen
  • Pedagog - Lise Tiller Sikkeland
  • Film - Yaniv Cohen

2011

  • Koreograf - Ingri Midgard Fiksdal
  • Danser - Janne-Camilla Lyster
  • Pedagog - Samantha Pickering
  • Film - Elin Osjord
I 2010 var det så mange søkere, at stipendkomiteen tildelte to stipend til koreograf og to stipend til dansere, i tillegg til pedagog og video-stipend.

2010

  • Koreograf - Hege Haagenrud og Masja Abrahamsen
  • Danser - Pia Elton og Lone Torvik
  • Pedagog - Sissel Venes
  • Film - Tone Gellein

2009

  • Koreograf - Erlend Samnøen
  • Danser - Guro Nagelhus Schia
  • Pedagog - Tine Aspaas
  • Film - Trine Saltemark

2008

  • Koreograf - Henriette Pedersen
  • Danser - Kristianne Mo
  • Pedagog - Marte Pernille Strandjord
  • Film - Amanda Steggel
2007 var første år det ble utdelt stipend i de fire kategoriene koreograf, danser, pedagog og film.

2007

  • Koreograf - Sølvi Edvardsen
  • Danser - Sitibancha Kampen
  • Pedagog - Trine Svee
  • Film - Susanne Rasmussen

2006

  • Danser - Marit Johanne Sandsmark
  • Pedagog - Louise Bothner-By
  • Film - Eli Villanger
  • Koreograf - ikke utdelt i 2006

2005

  • Danser - Terje Tjøme Mossige
  • Pedagog - Aase With
  • Film - André Austvoll
  • Koreograf - ikke utdelt i 2005

2004

  • Danser - Guro Rimeslåtten
  • Pedagog - Kristin Nash
  • Film - Ina Christel Johannessen
  • Koreograf - ikke utdelt i 2004

2003

  • Danser - Henriette Slorer
  • Film - Ellen Johannessen
  • Koreograf - ikke utdelt i 2003
  • Pedagog - ikke utdelt i 2003
Profesjonsstipendet ble første gang utdelt i 2003. Stipendet var i 2003 på 15 000 NOK per stipendmottaker.