Kulturbudsjettet 2027:
Den gradvise styrkingen av dans følges opp! Det frie feltet får gratis produsenttjenester og et nytt dansekompani etableres! Men vil man løfte dansen som kretsløp når SKUDA, en essensiell brikke, svekkes?
Etter regjeringens dialogmøte om dans i mai, har flere av våre innspill blitt løftet. Her er de viktigste sakene for feltet.
Ny produsenthub for det frie feltet
Mangelen på et produksjonsapparat og produsenter for det frie feltets koreografer har lenge vært en utfordring.
At Dansens Hus sin søknad om produsenttjeneste nå er imøtesett, er svært gledelig!
Vi ser fram til at dette kommer koreografer og skapende virksomheter til gode på tvers av sjangere og regioner. Også uavhengig av programmering på huset.
Nytt dansekompani
Flere bein å stå på for dansen har vært gjenklang i mange av innspillene fra møtet i mai med regjeringen.
Ett slikt fritt kunstnerisk bein å stå på er etablerte kompanier i hele landet. Enten gjennom fylker, etablerte institusjoner eller andre strukturer.
Nå kommer det et slikt nybrottsarbeid - Kilden teater etablerer dansekompani!
Dette er banebrytende og utviklet i dialog med Tone Kittelsen, Julie Rasmussen og Irene Theisen.
Regionale Sentre
Fire regionale sentre løftes denne gangen, Dans Sør Øst, Fjelldansen, Dansekunst i Østfold og Dansekraft!
Vi har det siste året samlet dansens infrastruktur på statsbudsjettet til dialogmøter. Her har de regionale sentrene deltatt og samsnakket om hvordan treffe kunstnerne og dansen godt.
Vi er spente på den langsiktige utviklingen av regionale sentre for dans. Der ligger det mye potensiale!
Statens kunstnerstipend styrkes
5 nye hjemler og økning til nyetablerte kunstnere er gledelig! Disse skal kjempes om mellom 20 ulike kunstuttrykk. Dansen er en av de lavest lønnede og minst institusjonaliserte uttrykkene. Vi skal jobbe for at vi får flere hjemler til våre to kunstnergrupper: koreograf og danser.
Men budsjettet har også en alvorlig skyggeside
Som eier av Skuespiller- og danseralliansen (SKUDA) er det svært bekymringsverdig å se at kuttet fra 2026 opprettholdes.
SKUDA ligger nå mer en 5 millioner under behovet og står ovenfor en eventuell oppsigelse av 1/5 av sine ansatte om budsjettforslaget blir vedtatt. Vi mener at alliansen burde huse flere, ikke færre!
Et løft for dans svekkes sterkt når en essensiell del av dansens kretsløp ikke ivaretas.
Skuespiller- og danseralliansen reduseres selv om regjeringen verdsetter verdien av prestasjoner i verdensklasse
SKUDA ansetter dansekunstnerne på toppnivå og sikrer at de er ivaretatt i sitt høy-prestasjonsyrke. Regjeringen ser behovet for et toppidrettsenter for idrettsutøvere og bevilger et etterlengtet omfattende beløp til bygging av et nytt toppidrettsenter.
Vi ber om at man da ikke bygger ned en av de tilsvarende brikkene av dansens kretsløp.
Flere budsjettposter med realnedgang
Kloden har fått 1 million mindre enn behovet for drift i nytt bygg, der dans skulle få gode produksjonsmuligheter og visningsarena. Arenaer er viktig, men vel så viktig er aktiviteten i dem!
Kulturfondet og scenekunstinstitusjonene har fått kompensert for lønns- og prisvekst et godt stykke under mål, noe som gir en reell nedgang.
Nå skal vi jobbe for å få det gledelige løftet for det frie feltet gjennom Stortinget!
Ikke minst skal vi kjempe for å reversere kuttet til Skuespiller- og danseralliansen og stoppe realnedgangen i produksjons og visningsøkonomien i fondet og institusjonene.
Vi jobber også med påvirkning på viktige budsjetter for dans som utenriks, arbeid og sosial og forskning og utdanning. Følg med på informasjon om hva disse budsjettete også betyr for dansen!
Sammen skaper vi bevegelse